Čo sú podvodné emaily typu phishing a ako sa im vyhnúť - s príkladmi

Podvody organizované kybernetickými zločinci, v ktorých odosielajú podvodné e-maily so žiadosťou o peniaze, prihlasovacie údaje a akékoľvek ďalšie citlivé osobné údaje, sa označujú ako Phishing . V online prostredí, kde každý môže komukoľvek poslať e-mail, sa tieto phishingové útoky stávajú stále viac vynaliezavejšími, takže užívatelia internetu sú veľmi zraniteľní. Dokonca aj veľké spoločnosti uvádzali, že utrpeli značné straty phishingovými útokmi keď ich zamestnanci reagovali na e-maily, ktoré vyzerali opravdivo.

Mascus sa dlhodobo venuje boju proti phishingovým útokom a neustále vyšetruje prípady phishingu a informuje všetkých užívateľov o najnovších hrozbách. Vykonávame tiež rôzne bezpečnostné opatrenia, aby sme týmto atakom čelili.

Ako sa môžete vyhnúť e-mailom s phishingovými nástrahami?

Tu vám ponúkneme niekoľko cenných rád ako postupovať aby ste sa týmto e-mailovým phishingovým pasciam vyhli.

Byly případy, kdy jste byli nelegitimními e-maily, kteří používají logo a označili si vyhledávače, kteří si přihlásili ke svému účtu na Mascus s cílem shromáždit vaše osobní údaje, číslo bankovního bankovního účtu nebo informace o strojích, kteří jste získali v nabídce. Chcete-li být nedávno použito k podvodům na své osobní totožnosti pomocí podrobností, kteří jste právě nevědomky nabídli.

Predovšetkým sa Neprihlasujte na žiadne webové stránky pripomínajúce Mascus! NIKDY nebudeme požadovať, aby ste nám zaslali vaše osobné údaje, užívateľské meno alebo heslo e-mailom. A to skrátka preto, že to k ničomu nepotrebujeme.

Najbežnejším typom phishingového emailu je email s overením účtu. V tomto prípade podvodníci rozosielajú emaily z adresy, ktorá sa javí ako pochádzajúce z Mascus a žiadajú vás, aby ste klikli na odkaz a prihlásili sa na svoj účet z rôznych dôvodov (váš účet vyprší, obdržali ste ponuku atď.).

Ak omylom kliknete na tieto typy odkazov, nezabudnite najprv skontrolovať URL v prehliadači a ak nezačína https://www.mascus.com alebo na miestnej doménou webe Mascus (cz / sk), okamžite nás kontaktujte.

Stránka Mascus používa šifrované pripojenie HTTPS ( "S" v HTTPS znamená "Secure") a má certifikát SSL (SSL je skratka pre Secure Socket Layer), čo znamená, že váš webový prehliadač kontroluje bezpečnostný certifikát webu a overuje, že bol vydané legitímne certifikačnej autoritou. Skutočný web Mascus bude mať vždy https v adrese URL.

Safety Tip: Checking that the site URL is a valid one
Bezpečnostné tip: Skontrolujte, či je adresa URL webu platná


Ak vás odkaz v e-maile nasmeruje na stránku podobnú Mascus, ktorej URL začína HTTP (na konci nie je S!), Znamená to, že táto stránka nepatrí do Mascus.Nikdy neuvádzajte na webovej stránke HTTP vaše osobné údaje.


Falošná adresa URL, ktorá nie je šifrovaná pomocou protokolu HTTPS, je prehliadačom označená ako "Nie je zabezpečená"


Upozornenie prehliadača Google Chrome o prístupe k potenciálne nedůvěryhodnému zdroju

Vezmite prosím na vedomie, že phishing podvodníci môžu v dnešnej dobe tiež ľahko získať certifikáty https pre svoje podvodné stránky, takže ani https v adrese webu nie je stopercentným dôkazom, že stránka je pravá. Vždy buďte na opatrní, ak máte akékoľvek podozrenie.


Zobrazenie detailov certifikátu Mascus v prehliadači (príklady prehliadača Chrome a Firefox)


Podrobnosti o certifikátu SSL pre Android (príklady pre Chrome a Firefox)

Príklady phishingových e-mailov s upozornením na žiadosť o kontakt, ktoré vás nasmerujú na falošný web Mascus:

Examples of fraudulent emails containing hidden links to a fake Mascus site
Príklady podvodných e-mailov obsahujúcich skryté odkazy na falošnú stránku Mascus

Príklad phishingového e-mailu s overením účtu, ktorý vás nasmeruje na falošný web Mascus:

Example of fraudulent email requesting login into a fake Mascus site
Príklad podvodného e-mailu vyžadujúceho prihlásení do falošné stránky Mascus

Metóda "pripojiť e-mail k účtu Mascus":

Ďalšie útok phishingu môže nastať, keď ste v kontakte (e-mailom) s potenciálnym kupcom stroja inzerovaného na Mascus a v určitom okamihu konverzácie obdržíte "ponuku", ktorá vyžaduje okamžité schválenie. V tomto prípade odkazy v takzvaných e-mailových ponukách smerujú na falošné weby, ktoré ukradnú vaše užívateľské meno a heslo, ktoré používate na prihlásenie k vášmu účtu Mascus alebo dokonca k vášmu e-mailovému účtu!

Hlavná hrozba spočíva v tom, že podvodníci získajú prístup k vašim e-mailovým konverzáciam a budú môcť prevziať e-mailovú komunikáciu a odkloniť všetky obchody, ktoré sa snažíte uzavrieť a klamať ako kupujúceho, tak vás.

Upozorňujeme, že Mascus NEPOSIELA žiadnu "ponuku prostredníctvom Mascus" e-maily ani nepodporuje pripojenie k účtu Mascus rôznym poskytovateľom e-mailov.

Nezadávajte prosím žiadne osobné údaje, užívateľské meno alebo heslo do takých "ponukových formulárov" pripojených k e-mailom.


Príklad falošné "ponuky". Pamätajte, že Mascus NEPOSIELA také e-maily!Príklad podvodného webu pripomínajúceho rozvrhnutie Mascus a výzvu na "prepojenia e-mailu s účtom Mascus". Mascus NEPONÚKA túto možnosť z bezpečnostných dôvodov!


Mascus NEPOSIELA e-mailové upozornenia o neaktivite ani e-maily ohľadom reaktivácie účtu!

Nezabudnite na nasledujúce pokyny, aby ste sa nestali obeťami phishingových útokov:

  • Než zadáte akékoľvek údaje, starostlivo skontrolujte adresu URL v adresnom riadku vášho prehliadača a uistite sa, že ste na webe Mascus.
  • NIKDY neposielajte e-mailom svoje osobné údaje alebo poverení

Ak ste na niektorú z týchto e-mailových správ typu Phishing odpovedali zaslaním informácií o svojom užívateľskom mene a hesle Mascus alebo ak máte akékoľvek pochybnosti o podozrivých e-mailoch, kontaktujte miestneho zástupcu spoločnosti Mascus.

Ak sa chcete dozvedieť viac o pokusoch o phishing alebo podvody, prečítajte si našu bezpečnostnú príručku na Mascus.

Zostaňte digitálne v bezpečí!
Váš tím Mascus